/Files/images/Охорона праці.jpg

Інструктивно-методичні рекомендації щодо охорони праці та безпеки життєдіяльності

ВИДИ ІНСТРУКТАЖІВ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

Порядок проведення інструктажів з охорони праці з працівниками в установах та закладах освіти визначається розділом 6 «Організація проведення інструктажів з питань охорони праці»Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці 26 січня 2005 р. № 15(далі— Положення).

За характером і часом проведення інструктажі з питань охорони праці для працівників поділяються на:

  • вступний;
  • первинний;
  • повторний;
  • позаплановий;
  • цільовий.

ВСТУПНИЙ ІНСТРУКТАЖ

Вступний інструктажз охорони праці проводиться з працівниками:

  • яких приймають на постійну або тимчасову роботу незалежно від їхньої освіти, стажу роботи та посади;
  • які прибули до навчального закладу і беруть безпосередню участь у навчально-виховному та виробничому процесі або виконують інші роботи для цієї установи чи закладу освіти.

Вступний інструктаж проводиться особою, відповідальною за проведення інструктажів з охорони праці та яка в установленому Положенням порядку пройшла навчання та перевірку знань із питань охорони праці.

Вступний інструктажпотрібно проводити в кабінеті охорони праці або в кабінеті спеціально обладнаному за відповідною програмою.Програма та тривалість інструктажу затверджуються керівником навчального закладу.Запис про проведення вступного інструктажу роблять у Журналі реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці, який зберігається у особи, відповідальної за проведення інструктажів з охорони праці. Форма журналу затверджена Положенням. Відповідно до вимог чинного законодавствасторінкижурналумають бути пронумеровані, прошнуровані та скріплені печаткою.

Відповідно до п. 6.3 Положенняу наказі про прийняттяпрацівника на роботу такожмає бути зроблено запис про проведення з ним вступного інструктажу.

ПЕРВИННИЙ ТА ПОВТОРНИЙ ІНСТРУКТАЖІ

Первинний інструктаж з охорони праці

Проводиться до початку роботи безпосередньо на робочому місці з працівником:

  • новоприйнятим(постійно чи тимчасово) до навчального закладу;
  • який,переводитьсяз одного структурного підрозділу закладу освіти до іншого;
  • який, виконуватименовудля ньогороботу;
  • відрядженимпрацівником іншого навчального закладу, який бере безпосередню участь у навчально-виховному або виробничому процесі.

Первинний інструктажна робочому місці проводиться індивідуально або з групою осіб одного фаху за чинними у навчальному закладі інструкціями з охорони праці відповідно до виконуваних робіт.

Повторний інструктаж з охорони праці

Проводять на робочому місці індивідуально з окремим працівником або з групою працівників, які виконують однотипні роботи, за обсягом і змістом переліку питань первинного інструктажу.

Повторний інструктажпроводиться в терміни, визначені нормативно правовими актами з охорони праці, які діють у галузі з урахуванням конкретних умов праці, але не рідше (п. 6.5 Положення):

  • на роботах з підвищеною небезпекою — 1 раз на 3 місяці;
  • для решти видів робіт — 1 раз на 6 місяців.

Перелік професій та посад працівників, які повинні проходитиповторний інструктаж, затверджує керівник навчального закладу.

Звільняти відповторного інструктажуможна працівників, участь у навчальному процесі яких не пов'язана з безпосереднім обслуговуванням об'єктів, машин, механізмів, устаткування; застосуванням приладів та інструментів тощо.

ПОЗАПЛАНОВИЙ ТА ЦІЛЬОВИЙ ІНСТРУКТАЖІ

Позаплановий інструктаж з охорони праці

Проводиться на робочому місці або в кабінеті охорони праці:

  • під часуведення в дію новихабо переглянутих нормативно-правових актів з охорони праці, а також при внесенні змін та доповнень до них;
  • призміні технологічного процесу, заміні абомодернізаціїустаткування, приладів та інструментів, вихідної сировини, матеріалів та інших факторів, що впливають на стан охорони праці;
  • припорушенняхпрацівникамивимогнормативно-правових актівз охорони праці, що призвели до травм, аварій, пожеж тощо;
  • приперерві в роботівиконавця більше ніж на 30 календарних днів — для робіт з підвищеною небезпекою, а для решти робіт — понад 60 днів.

Позаплановий інструктажможна проводити індивідуально з окремим працівником або з групою працівників одного фаху. Обсяг і змістпозапланового інструктажувизначають у кожному окремому випадку залежно від причин і обставин, що спричинили потребу його проведення.

Цільовий інструктаж з охорони праці

Проводиться:

  • у разі ліквідаціїаваріїабостихійного лиха;
  • під часпроведенняробіт, на які відповідно до законодавства оформлюютьнаряд-допуск, наказ або розпорядження.

Цільовийінструктаж проводять індивідуально з окремим працівником або з групою працівників. Обсяг і змістцільового інструктажувизначають залежно від виду робіт, що виконуватимуться.

ЗАПИСИ ПРО ІНСТРУКТАЖІ

Про проведенняпервинного, повторного, позаплановоготацільовогоінструктажів із працівниками особа, яка проводила інструктаж, уносить запис доЖурналу реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці. Сторінки журналу реєстрації інструктажів повинні бути пронумерованими, прошнурованими та скріпленими печаткою. Форму такого журналу затверджено Положенням..

Відповідно до п. 6.9. Положення первинний, повторний, позаплановий і цільовийінструктажі з охорони праці завершуються перевіркою знаньу вигляді усного опитування або за допомогою технічних засобів, а також перевіркою набутих навичок безпечних методів праці. Їх здійснює особа, яка проводила інструктаж.

При незадовільних результатах перевірки знань, умінь і навичок щодо безпечного виконання робіт після первинного, повторного чи позапланового інструктажів протягом 10 днів додатково проводять інструктаж і повторну перевірку знань.

При незадовільних результатах перевірки знань після цільового інструктажу допуск до виконання робіт не надається. Повторна перевірка знань при цьому не дозволяється.


Кiлькiсть переглядiв: 351